$9.50Original price was: $9.50.$6.50Current price is: $6.50.
The Question of the Day gets students learning the minute they walk in the door when you make question of the day part of the routine! You can use it as part of their morning routine, at morning meeting, at circle time, or as a transition activity. Included are seven different pattern sentences (212 total…
$129.00Original price was: $129.00.$90.00Current price is: $90.00.
The Little Learners Math Curriculum bundle is packed with fun, engaging activities that will teach your preschool, pre-k, or kindergarten students the basic math concepts such as counting, patterns, sorting, colors, measurement, 2D shapes, 3D shapes, and informal addition and subtraction (composing and decomposing numbers). The units are easy to prep which is less work…
$7.50Original price was: $7.50.$6.00Current price is: $6.00.
Play Dough mats are a fun way for students to build math, literacy skills, and fine motor strength! Students roll the playdoh into snakes to form the shapes, letters, and numbers. Students can also trace it with a dry erase marker or build it with small manipulatives or mini erasers. Put the playdoh mats in…
$46.00Original price was: $46.00.$38.00Current price is: $38.00.
Build It Number Counting Mats are a FUN, hands-on way to explore and learn all about numbers, how to write numbers, one-to-one correspondence, and strengthen those fine motor muscles too. These are perfect for morning tubs, fine motor tubs, small group, early finishers, table time, arrival activity, or a center activity. The manipulatives will fit…
$24.00Original price was: $24.00.$18.00Current price is: $18.00.
Name practice pages make learning how to write your name FUN and hands-on! This is an editable PDF. Type the list of names on the first page and it auto-populates all the pages for you. Type student’s name in all uppercase letters or sentence case (first letter uppercase and the rest lowercase). Included is an…
$129.50Original price was: $129.50.$89.00Current price is: $89.00.
Make science FUN and hands on in your classroom using Science for Little Learners Curriculum. It’s low prep and easy for you too! Use a small table or a small bookshelf to create an engaging science center full of hands-on materials for students to explore and investigate using the included printables, vocabulary cards, book, anchor…
$74.00Original price was: $74.00.$52.00Current price is: $52.00.
Holiday math and literacy centers are loaded with fun, engaging, hands-on activities to help your students build math and literacy concepts! Each themed center pack has math centers, literacy centers, vocabulary words (uppercase set and lowercase set), and writing paper. Each activity has a page of teacher tips to help you create the activity easily…
$11.00Original price was: $11.00.$8.50Current price is: $8.50.
Make learning about gingerbread fun and engaging with this Gingerbread BUNDLE! SAVE over 20% when you buy the bundle! • Gingerbread Math, Literacy, & Fine Motor Centers and Activities • Gingerbread Books: Comparing, Retelling, & Writing Save BIG and get the Themed Math and Literacy Centers Bundle! Get this resource and ALL the other themed…
$12.00Original price was: $12.00.$9.00Current price is: $9.00.
Seasons Fine Motor Math Mats are a FUN, engaging way to strengthen those fine motor muscles and build spatial sense, visual discrimination skills, and problem-solving skills. These are perfect for morning tubs, fine motor tubs, small group, early finishers, table time, arrival activity, or a center activity. GRAB THIS BUNDLE AND SAVE BIG! Included in…
$21.00Original price was: $21.00.$16.00Current price is: $16.00.
Fine Motor Math Mats are a FUN, engaging way to strengthen those fine motor muscles and build spatial sense, visual discrimination skills, and problem-solving skills. These are perfect for morning tubs, fine motor tubs, small group, early finishers, table time, arrival activity, or a center activity. Build directly on the mats. Create task cards by…
$15.00Original price was: $15.00.$10.00Current price is: $10.00.
Family events bundle includes three fun events you can do in your classroom to celebrate moms, dads, and grandparents. These packs have everything you will need to host successful family events all school year long. These have been designed for preschool, pre-k, and kindergarten classrooms. Save 30% when you buy this bundle! That’s one pack…
$148.00Original price was: $148.00.$98.00Current price is: $98.00.
Dramatic Play MEGA Bundle includes 25 themes including Home Living, Space Station, Ice Cream Shop, Bakery, Grocery Store, Ice Skating Rink, Birthday Party, Farm, Pet Store, Aquarium, Camping, Pizza Shop, Vet (aka Animal Hospital), Auto Shop, Zoo, Pumpkin Patch, Fire Station, Construction Site, Dinosaur Dig, Beach, Post Office, Fairy Tale Theater, Apple Orchard, Bowing Alley…
$15.00Original price was: $15.00.$12.00Current price is: $12.00.
Send this Distance Learning pack home with preschool and pre-k students home with families to keep the learning going on at home over the summer. If you are using this for virtual learning, you can do one of the activity choices each day with your students or record yourself doing it, then students can pick…
$32.00Original price was: $32.00.$24.00Current price is: $24.00.
Directed drawings are a fun way to teach students how to draw and build fine motor strength! Each Directed Drawing Unit will include eight different directed drawings. These directed drawings are very simple, making them perfect for little learners in preschool, pre-k, kindergarten, and first grade. Included are ideas to make directed drawings with various…
$43.00Original price was: $43.00.$30.00Current price is: $30.00.
Counting brews and stews are a FUN, hands-on way to develop counting concepts and skills with preschool, pre-k, tk, and kindergarten students! —–Please note you will need to find and collect various manipulatives for these activities. Many ideas and options for each “ingredient” is included. Most items you already have in your classroom or can…
$45.50Original price was: $45.50.$32.00Current price is: $32.00.
Classroom decor with REAL PHOTOGRAPHS has everything an early childhood classroom needs with a classic, neutral design! Everything in the bundle has been designed with toddler, preschool, pre-k, tk, and kindergarten kiddos in mind. The photos are simple making it perfect for your little learners. ►► Save over 25% when you buy this HUGE bundle!…
$41.00Original price was: $41.00.$28.00Current price is: $28.00.
Rainbow classroom decor has everything an early childhood classroom needs with a colorful, bright, rainbow design! Everything in the bundle has been designed with toddler, preschool, pre-k, tk, and kindergarten kiddos in mind. The clip art is easy to understand making it perfect for your little learners. ►► Save over 25% when you buy this…
$62.00Original price was: $62.00.$40.00Current price is: $40.00.
Need to track and assess your student’s skills and keep student portfolios in an easy and manageable way in your preschool, pre-k, or kindergarten classroom? This is it! Everything you need is in this pack (it’s over 500 pages and includes TONS of EDITABLE pieces)! Just print, assess, track on their individual page, and file!…